Gabinet HELP MEDICAL
ul. Marszałkowska 58 lok. 56
tel. 732877366 lub 732877004
Gabinet HELP MEDICAL
ul. Marszałkowska 58 lok. 56
tel. 732877366 lub 732877004
Ulotka nt. stalkingu opracowana przez studentów Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
STALKING. JAK ROZPOZNAĆ. JAK SIĘ BRONIĆ.
Stalking to forma psychicznej napaści, w której sprawca w sposób powtarzalny i niepożądany przez ofiarę, burząc jej spokój, wdziera się do sfery prywatności tejże osoby, z która nic go nie łączy (albo już nie łączy) z pobudek wskazujących na uczuciowe podłoże działań.
Czy ZACHOWANIA INNEJ OSOBY są przez Ciebie traktowane jako NIEPOŻĄDANE oraz NATRĘTNE? Czy budzą u Ciebie NIEPOKÓJ lub STRACH? Czy są próbą NAWIĄZANIA z Tobą KONTAKTU lub stworzenia, odbudowania, narzucenia związku? Czy zachowania osób z Twojego otoczenia mają POWTARZALNY CHARAKTER? Jeżeli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na powyższe pytania, oznacza to, że możesz być ofiarą stalkingu!
Do pobrania tutaj:
Prawie pięć lat po wydaniu moja książka "Anatomia zdrady" jest ciągle czytana i recenzowana. Miło było mi przeczytać entuzjastyczną recenzję autorstwa Wiszel na portalu MoznaPrzeczytac.pl
https://moznaprzeczytac.pl/anatomia-zdrady-jak-nie-stac-sie-ofiara-klamcy-wojciech-wypler/
Miło było mi zobaczyć, że w artykule "Infidelity in Relation to Sex and Gender: The Perspective of Sociobiology Versus the Perspective of Sociology of Emotions" (Sexuality & Culture 2021) Joanna Wróblewska-Skrzek wykorzystała sformułowaną przeze mnie w książce "Anatomia zdrady" definicję zdrady. Tak więc mój poradnik może również inspirować badaczy :)
Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s12119-021-09845-6
W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:
Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf
W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.
Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:
Poradnia Help-Medical
Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001
biuro@help-medical.pl
+48 732 877 366
+48 732 877 004
Skype: biuro_2485
Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:
„Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”
Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka
Testy psychologiczne:
Bogaty zbiór licencjonowanych narzędzi diagnostycznych, którym dysponujemy oraz doświadczenie w ich wykorzystywaniu umożliwiają nam dobranie, najbardziej odpowiedniego zestawu testów do diagnozowania:
Badanie testami obejmuje dwa spotkania: na pierwszym przeprowadzany jest krótki wywiad i badany wypełnia testy, na drugim spotkaniu omawiane są wyniki uzyskane w badaniu.
Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości, MMPI-2 (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) to samoopisowy kwestionariusz osobowości, który może być wsparciem w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych. Zadaniem badanego jest ustosunkowanie się do 567 stwierdzeń dotyczących różnych zachowań i przekonań. Wyniki inwentarza mogą być ujmowane na 121 skalach, w tym na skalach kontrolnych i klinicznych.
MMPI-2 stosuje się przede wszystkim w diagnozie klinicznej do oceny osobowości i zaburzeń psychicznych (hipochondria, depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, paranoja i inne). Znajduje on także zastosowanie w obszarach nieklinicznych (przesiewowe badania kandydatów do pracy, rekrutacja na studia, pobór wojskowy).
ACL (Adjective Check List) to interesujące narzędzie do diagnozowania osobowości - lista 300 przymiotników odnoszących się do ludzkich cech i zachowań. Osoba badana ma wybrać te z nich, które jej zdaniem najlepiej ją charakteryzują.
Zalety tego narzędzia to szerokie spektrum diagnozowanych cech zachowania oraz nieinwazyjność, łatwość w jego stosowaniu i stosunkowo krótki czas wypełniania przez badanego. Należy podkreślić, że sama procedura badania wzbudza u badanych mało oporu - ocena siebie samego za pomocą przymiotników jest bardzo naturalnym sposobem mówienia o sobie i innych ludziach.
APIS-Z jest wielowymiarową baterią służącą do pomiaru inteligencji ogólnej, która uwzględnia cztery typy zdolności: abstrakcyjno-logiczne, werbalne, wzrokowo-przestrzenne i społeczne.
Rekomendujemy to narzędzie do celów rekrutacji w badaniach dotyczących stanowisk, na których sprawność umysłowa jest ważnym kryterium selekcyjnym,.
Stosowany na całym świecie niewerbalny test do pomiaru poziomu inteligencji ogólnej.
Zadania mają postać niepełnych wzorów (matryc), a osoba badana ma dobrać brakujący fragment spośród podanych.
Kwestionariusz do diagnozy podstawowych, biologicznie zdeterminowanych wymiarów osobowości, opisujących formalne aspekty zachowania.
Kwestionariusz umożliwia badanie struktury temperamentu za pomocą 6 cech: Żwawości, Perseweratywności, Wrażliwości sensorycznej, Reaktywności emocjonalnej, Wytrzymałości i Aktywności.
Kwestionariusz osobowości oparty na teorii H.J. Eysencka. Uzyskiwane w badaniu kwestionariuszem wyniki ujmowane są na 6 skalach: Ekstrawersja - Introwersja, Neurotyzm, Psychotyzm, Skala kontrolna (Skala Kłamstwa), Skłonność do uzależnień i i Skłonność do przestępstw.
Popularny w praktyce dobory i oceny personelu na całym świecie kwestionariusz do diagnozy cech osobowości zawartych w modelu pięcioczynnikowym, uwzględniający także poszczególne składniki każdej z cech "Wielkiej Piątki".
Polską adaptację rekomendujemy przede wszystkim do badań grupowych.