Aktualności
  • 2022-05-16 08:56

    Ulotka STALKING

    Ulotka nt. stalkingu opracowana przez studentów Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

     

    STALKING. JAK ROZPOZNAĆ. JAK SIĘ BRONIĆ.

     

    Stalking to forma psychicznej napaści, w której sprawca w sposób powtarzalny i niepożądany przez ofiarę, burząc jej spokój, wdziera się do sfery prywatności tejże osoby, z która nic go nie łączy (albo już nie łączy) z pobudek wskazujących na uczuciowe podłoże działań.

     

    Czy ZACHOWANIA INNEJ OSOBY są przez Ciebie traktowane jako NIEPOŻĄDANE oraz NATRĘTNE? Czy budzą u Ciebie NIEPOKÓJ lub STRACH? Czy są próbą NAWIĄZANIA z Tobą KONTAKTU lub stworzenia, odbudowania, narzucenia związku? Czy zachowania osób z Twojego otoczenia mają POWTARZALNY CHARAKTER? Jeżeli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na powyższe pytania, oznacza to, że możesz być ofiarą stalkingu!

     

    Do pobrania tutaj:

  • 2021-04-25 17:58

    Nowa recenzja starej "Anatomii zdrady"

    Prawie pięć lat po wydaniu moja książka "Anatomia zdrady" jest ciągle czytana i recenzowana. Miło było mi przeczytać entuzjastyczną recenzję autorstwa Wiszel na portalu MoznaPrzeczytac.pl

     

    https://moznaprzeczytac.pl/anatomia-zdrady-jak-nie-stac-sie-ofiara-klamcy-wojciech-wypler/

  • 2021-04-10 11:31

    Infidelity constitutes a breach of trust and the explicit rules governing a relationship between two people.

    Miło było mi zobaczyć, że w artykule "Infidelity in Relation to Sex and Gender: The Perspective of Sociobiology Versus the Perspective of Sociology of Emotions" (Sexuality & Culture 2021) Joanna Wróblewska-Skrzek wykorzystała sformułowaną przeze mnie w książce "Anatomia zdrady" definicję zdrady. Tak więc mój poradnik może również inspirować badaczy :)

     

    Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s12119-021-09845-6

  • 2020-09-27 11:59

    Niewierność w dobie Internetu

    W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:

     

    • Iwona Przybył "Zdrada małżeńska jako zjawisko społeczne: zasięg, tendencje i uwarunkowania" (str. 182)
    • Joanna Wróblewska-Skrzek "Niewierność w dobie Internetu" (str. 205)

     

    Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf

  • 2020-03-25 12:00

    PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA ON-LINE

    W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.

    Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:

     

    Poradnia Help-Medical

    Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001

    biuro@help-medical.pl

    +48 732 877 366

    +48 732 877 004

    Skype: biuro_2485

  • 2019-12-10 12:59

    Zachowania nieuczciwe w badaniach psychologicznych

    Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:

     

    „Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”

     

    Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka

A A A

Radzenie sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi

Zazwyczaj negatywny stan emocjonalny jest bardzo ważnym sygnałem, który powinniśmy odczytać i wykorzystać, aby skuteczniej kierować własnym życiem i w przyszłości nie doświadczać już dyskomfortu w podobnym nasileniu. Przykładowo, przygnębienie i smutek to emocje związane bardzo często z problemami w realizacji naszych celów. Gniew i jego odcienie (np. złość, irytacja, niechęć, niezadowolenie, rozdrażnienie) informują, że na zewnątrz nas dzieje się coś niepożądanego i dostarczają energii do zmiany tego stanu rzeczy. Niepokój i lęk to emocje wynikające z przewidywania problemów, które powinny wprowadzić nas w stan gotowości do radzenia sobie z nimi.

 

Jeżeli znaczenie negatywnych emocji zostanie uświadomione i właściwie wykorzystane (np. odpowiadając sobie na pytania: czego pragnę i jak mogę to osiągnąć? czego powinienem unikać w przyszłości? jaką lekcję mogę wyciągnąć z tego doświadczenia?, itp.) a złe samopoczucie w dalszym ciągu utrzymuje się i ogranicza Twoje możliwości, możesz:

  • Wybrać POZYTYWNY, PRZYJEMNY, WCIĄGAJĄCY temat i właśnie nim zająć myśli, na nim się skupić a następnie... przejść do działania i jego realizowania!
    (co dla Ciebie jest takim pasjonującym, odprężającym, przyjemnym tematem? o czym lubisz myśleć, marzyć? co uwielbiać robić?)

 

Podczas przeżywania negatywnych stanów emocjonalnych często stosowanym i całkowicie nieskutecznym sposobem radzenia sobie z nimi jest skupianie energii i wysiłków na "nie myśleniu" o tym, co wywołuje napięcie, przygnębienie, żal, itp. Takie postępowanie powoduje zazwyczaj powracanie do wywołujących negatywne stany emocjonalne tematów i trwanie lub nawet pogłębianie się złego samopoczucia.

 

Co wtedy robić?

  • Zbudować "ZASOBNY" stan emocjonalny, czyli wprawić siebie w najbardziej w danym momencie pożądany nastrój, stan ducha i umysłu.

 

Michael Argyle w książce pt. "Psychologia szczęścia" proponuje prostą i skuteczną metodę wywoływania pozytywnego nastroju oraz podwyższania zadowolenia z życia, która została szczegółowo zweryfikowana w licznych eksperymentach*:

  • Przypomnij sobie bardzo przyjemne wydarzenie z niedalekiej przeszłości.
  • Włóż w to ćwiczenie wysiłek i z jak największą dokładnością przypominaj sobie przyjemne doświadczenie przez kilkanaście minut.
  • Staraj się przywoływać konkretne obrazy.
  • Jeżeli to możliwe, wykonuj to zadanie w parach; lepszy rezultat uzyskuje się, gdy pary składają się z przyjaciół i rozmawiają twarzą w twarz, tzn. mogą obserwować swoje reakcje mimiczne. Jak to zrealizować w praktyce? Umów się na spotkanie z przyjacielem i rozmawiajcie o przyjemnych, pozytywnych, radosnych doświadczeniach (sięgaj przy tym głęboko, do konkretnych, wyraźnych wspomnień!).

 

Metoda zaproponowana przez Argyle'a przypomina technikę NLP (Programowania Neurolingwistycznego), która polega na wykonaniu serii konkretnych, następujących kroków:

  1. Zdecyduj jaki stan ciała i umysłu będzie dla Ciebie najbardziej pożądany (np. radość)
  2. Przypomnij sobie konkretne wydarzenie z przeszłości, w którym byłeś/łaś właśnie w takim stanie ciała i umysłu (np. wakacje nad morzem w 2005 r.)
  3. Wejdź do środka tych wydarzeń, tak jakbyś znów w nich uczestniczył/a.
  4. Daj sobie czas i przywołaj to wydarzenie, tak abyś zobaczył/a je bardzo wyraźnie.
  5. Przywołaj doznania w ciele, które wtedy miałeś/łaś. Usłysz dźwięki, które towarzyszyły temu wydarzeniu, poczuj zapachy, które wtedy czułeś/łaś.
  6. Spraw, żeby obrazy, które przywołujesz były większe i jaśniejsze niż w rzeczywistości.
  7. Sprawdź jak się teraz czujesz.

 


* Istnieje szereg sytuacji, w których przedstawione metody mogą być niewystarczające, nieskuteczne lub nawet niekorzystne, np. żałoba - poradzenia sobie z urazem i stratą, jaką jest śmierć bliskiej osoby, wymaga innego sposobu postępowania.